شنبه, 09/23/1398 - 04:31
۱۳۹۸-۰۸-۱۳

بیانات رهبری به مناسبت گرامی داشت 13 آبان

انتظارهای رکودزا را رها کنید

رهبر انقلاب: یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت معطل رئیس جمهور آمریکا، یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس جمهور فرانسه، در حالی که این انتظارها کشور را به رکود و عقب ماندگی می کشاند

 

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روزگذشته (یک شنبه) و در آستانه‌ ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور، نسل جوان پرتوان، پرنشاط و پرانگیزه را نعمتی بزرگ و ذخیره‌ای ارزشمند برای ایران خواندند و با اشاره به استمرار خصومت عمیق آمریکا با ملت ایران از کودتای ۱۳۳۲ تاکنون، تأکید کردند: آمریکای گرگ‌صفت البته ضعیف‌تر اما وحشی‌تر و وقیح‌تر شده است و در مقابل، جمهوری اسلامی ایران با دفاع مقتدرانه و منع مستدل مذاکره، راه نفوذ و ورود مجدد آمریکا به کشور را سد کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار، حضرت آیت ا... خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی همچنین «رونق تولید» را کلید حل مشکلات اقتصادی مردم از جمله گرانی، تورم و کم شدن ارزش پول ملی خواندند و افزودند: نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ توان را برای رونق تولید به‌کار گیریم.

 

آمریکایی ها با کودتای 28مرداد بزرگ‌ترین دشمنی را در حق ملت ایران انجام دادند

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را سرآغاز دشمنی آشکار شیطان بزرگ با ملت ایران خواندند و افزودند: آمریکایی‌ها با آن کودتا، حتی به دولت مصدق که به آن ها اعتماد کرده بود رحم نکردند و با ساقط کردن دولت ملی، دولتی وابسته، فاسد و دیکتاتور را روی کار آوردند و به این شکل بزرگ‌ترین دشمنیِ ممکن را در حق ملت ایران انجام دادند. ایشان افزودند: دولتی که با کودتا سرنگون شد، در واقع چوب اعتماد به شیطان بزرگ را خورد و آمریکایی‌ها به واسطه‌ رژیم پهلوی بر نیروهای مسلح، نفت، سیاست، فرهنگ، اقتصاد و همه‌ عرصه‌های کشور تسلط کامل یافتند. رهبر انقلاب با اشاره به این که برخی از جمله آمریکایی‌ها در تلاش‌اند با تحریف تاریخ، آغاز خصومت آمریکا با ایران را به تسخیر لانه‌ جاسوسی ربط دهند، خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها از ابتدای روابط با ایران، با طرح‌های به ظاهر دوستانه، باطناً با ملت ایران دشمنی می کردند که این دشمنی با کودتای ۲۸ مرداد علنی شد و این مقطع آغاز خصومت علنی آمریکا با ایران است. ایشان کودتای مرداد ۱۳۳۲ را موجب آگاهی بیشتر ملت خواندند و افزودند: 10 سال بعد در سال ۱۳۴۲ که مبارزات اسلامی و مردمی شروع شد، امام خمینی با درک موضع حقیقی و قلبی مردم، این واقعیت را بیان کردند که امروز در اذهان ملت ایران هیچ فردی منفورتر از رئیس‌جمهور آمریکا نیست. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با بیان این واقعیت که آمریکا از آن روز تا امروز هیچ تغییری نکرده است، گفتند: همان شرارت، همان گرگ‌صفتی، همان تلاش برای ایجاد دیکتاتوری بین‌المللی و همان سلطه‌طلبیِ بی حد، امروز نیز در آمریکا وجود دارد البته با وحشی‌گری و وقاحت بیشتر. ایشان با یادآوری فشار و خفقان حاکم بر ایران در دوران رژیم دیکتاتوری وابسته به آمریکا، گفتند: انقلاب اسلامی اساساً علیه آمریکا و آن رژیم وابسته بود و عامه‌ مردم به رهبری امام خمینی، بساط پادشاهی فاسد و وابسته را جمع کردند و جمهوری اسلامی را بر سر کار آوردند. رهبر انقلاب با یادآوری برخی اقدامات آمریکایی‌ها در ۴۱ سال گذشته از جمله تهدید، کودتا، تحریم، تحریک قومیت ها، تجزیه‌طلبی، آشوب‌طلبی، محاصره‌ اقتصادی، نفوذ و روش های دیگر، تأکید کردند: آن ها در این مدت هر چه بلد بودند و می توانستند علیه نهادهای برخاسته از انقلاب به ویژه اصل جمهوری اسلامی توطئه و اقدام کردند که البته ما هم در مقابل، هر کاری توانستیم کردیم و در موارد زیادی حریف را به گوشه‌ رینگ بردیم

 

منع مذاکره با آمریکا یکی از ابزارهای مهم برای بستن راه ورود آنان به ایران عزیز است

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای «سد کردن راه نفوذ مجدد سیاسی و تسلط دوباره‌ آمریکایی‌ها بر ایران» را مهم‌ترین پاسخ جمهوری اسلامی در مقابل توطئه‌های حاکمان واشنگتن برشمردند و تأکید کردند: منع مکرر مذاکره با آمریکا یکی از ابزارهای مهم بستن راه ورود آنان به ایران عزیز است. ایشان مخالفت جمهوری اسلامی با آمریکایی‌ها را دارای منطقی مستحکم خواندند و افزودند: این روش عقلانی، راه نفوذ مجدد آمریکایی‌ها را می بندد، ابهت حقیقی و اقتدار ایران را به جهانیان ثابت می کند و ابهت پوشالی طرف مقابل را در دنیا فرو می ریزد. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به تکبر و خوی استکباری آمریکا خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها که برای مذاکره با سران کشورها بر سر آن ها منت می گذارند، سال هاست برای گفت وگو با مقامات ایران اصرار می کنند اما جمهوری اسلامی امتناع می کند که تحمل این مسئله برای دشمنان ملت خیلی سخت است، زیرا به جهانیان ثابت می کند در دنیا حکومتی وجود دارد که قدرت غاصبانه و دیکتاتوری بین‌المللی آمریکا را قبول ندارد و زیر بار حرف زور نمی رود

هیچ نتیجه ای از گفت وگو با آمریکایی ها حاصل نخواهدشد

رهبر انقلاب، مذاکره با آمریکا را حقیقتاً بی‌نتیجه برشمردند و تأکید کردند: برخی که مذاکره با آمریکا را حلّال مشکلات می دانند، صددرصد اشتباه می کنند و هیچ نتیجه‌ای از گفت وگو با آمریکایی‌ها حاصل نخواهد شد، چراکه آن ها یقیناً و قطعاً هیچ امتیازی نخواهند داد. ایشان در همین زمینه این واقعیت را یادآوری کردند که طرف مقابل، نشستن مقامات ایرانی پشت میز مذاکره را به معنای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی می داند و از اصرار بر مذاکره، این هدف را دارد که به جهانیان بگوید فشار حداکثری و تحریم ها سرانجام نتیجه داد و ایرانی‌ها به زانو درآمدند. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای افزودند: اگر مسئولان جمهوری اسلامی ساده‌لوحی می کردند و به مذاکره می رفتند، از فشارها و تحریم ها هیچ چیزی کم نمی شد، بلکه راه برای طرح رسمی توقعات و تحمیل های جدید آمریکایی‌ها باز می شد.

 

اگر به مذاکره می رفتیم، آمریکایی ها پای موشک ها را به میان می کشیدند

رهبر انقلاب با اشاره به تلاش های بی‌نتیجه‌ آمریکا برای حذف یا محدود کردن قدرت دفاع موشکی ایران افزودند: امروز به فضل الهی و همت جوانان میهن، دارای موشک های دقیق با بُرد دو هزار کیلومتر هستیم که می تواند به هر هدفی با خطای فقط یک متر اصابت کند. ایشان گفتند: اگر به مذاکره می رفتیم، آمریکایی‌های متوقع پای موشک ها را به میان می کشیدند و مثلاً می گفتند باید موشک های ایران حداکثر ۱۵۰ کیلومتر بُرد داشته باشد که اگر مسئولان ما این را می پذیرفتند، پدر کشور در می‌آمد و اگر نمی پذیرفتند، همین آش و همین کاسه تکرار می شد. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای تجربه‌هایی نظیر مذاکرات بی‌نتیجه‌ کوبا و کره  شمالی با آمریکا را درس‌آموز خواندند و گفتند: مسئولان آمریکا و کره‌ شمالی متقابلاً قربان صدقه‌ یکدیگر هم رفتند اما در نهایت آمریکایی‌ها بر اساس روال خود در مذاکرات، یک ذره از تحریم ها کم نکردند و هیچ امتیازی ندادند.

رئیس جمهور فرانسه یا خیلی ساده است یا همدست آمریکایی ها

ایشان با اشاره به اصرار دولت فرانسه به واسطه‌گری گفتند: رئیس‌جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلّال همه‌ مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است یا همدست آمریکایی‌هاست. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اخیراً نیز با این که می دانستم نمی شود، اما برای امتحان و به منظور روشن شدن موضوع برای همگان، گفتم با وجود خطایی که آمریکایی‌ها با خروج از برجام مرتکب شدند، اگر همه‌ تحریم ها را بردارند، می توانند در مجموعه‌ برجام شرکت کنند؛ اگرچه می دانستم که قبول نمی کنند و به همین صورت هم شد.

 

 

 

خواسته های آمریکا هیچ گاه تمامی ندارد

ایشان با طرح این سؤال که حد توقف خواسته‌ها و توقعات آمریکا از ایران کجاست، گفتند: آن ها فعلاً می گویند در منطقه فعال نباشید، به جبهه‌ مقاومت کمک نکنید، در برخی کشورها حضور نداشته باشید و توان دفاعی و تولید موشک خود را متوقف کنید و بعد از این خواسته‌ها، خواهند گفت از قوانین و حدود دینی دست بردارید و بر موضوع حجاب اسلامی نیز تأکید نکنید؛ بنابراین خواسته‌های آمریکا هیچ‌گاه تمامی ندارد. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من چند سال قبل در دیدار با مسئولان در همین حسینیه گفتم آن جایی که آمریکا متوقف خواهد شد و دیگر توقع جدیدی مطرح نخواهد کرد، کجاست؟ توقعات آمریکا حدّ یقف ندارد. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به این که آمریکایی‌ها به دنبال بازگرداندن ایران به شرایط پیش از انقلاب هستند، تأکید کردند: انقلاب اسلامی محکم‌تر از این حرف هاست و اراده‌ پولادین و عزم راسخ جمهوری اسلامی هیچ‌گاه اجازه نخواهد داد که آمریکا با چنین ترفندهایی بار دیگر به ایران بازگردد.

کلید حل مشکلات کشور در گرو رونق تولید است

ایشان در ادامه‌ سخنان خود به مسائل داخلی کشور و موضوع رونق تولید اشاره کردند و گفتند: هشت ماه از اعلام شعار سال گذشت. البته در این هشت ماه برخی کارهای خوب انجام گرفته است اما بخش هایی هم وجود دارند که همچنان به کار و تلاش بیشتر نیاز دارند. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به این که کلید حل مشکلات اقتصادی کشور در گرو رونق تولید است، افزودند: من اقتصاددان نیستم اما اقتصاددان‌ها به‌صورت اجماعی، در سخنان و اظهارنظرهای خود شعار سال را تأیید کردند زیرا اشتغال، ثروت ملی، رفاه عمومی و حتی پیشرفت علمی به‌واسطه‌ رونق تولید به وجود می‌آید.

.

حل مشکلات گرانی و تورم تنها با اهتمام به تولید ملی امکان پذیر خواهد بود

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای تأکید کردند: کاهش فشار به مردم و حل مشکلاتی همچون گرانی، تورم و کم‌ارزش شدن پول ملی تنها با اهتمام به موضوع تولید ملی امکان‌پذیر خواهد بود. ایشان با اشاره به سخنان چندی پیش وزیر صنعت مبنی بر این که هر جا یک واحد صنعتی در آستانه‌ تعطیلی قرار بگیرد، به کمک آن می رویم، گفتند: این سخنان، عالی و خرسندکننده است و حالا باید پای این قول بایستند و دیگر مسئولان نیز همین‌گونه عمل کنند. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با انتقاد از رویکرد «منتظر خارجی‌ها ماندن» گفتند: یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای تمدید مهلت های سه‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه‌های فرانسوی‌ها؛ درحالی‌که این انتظارها، سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می کشاند. ایشان تأکید کردند: این انتظارها را رها کنید. البته نمی گویم رابطه‌ها را قطع کنید بلکه می گویم به خارجی‌ها دل نبندید و فقط به داخل دل ببندید.

باید روی ظرفیت های بی شمار استان ها متمرکز شد

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به سخنان یکی از استانداران درباره‌ انعقاد ۹۰ هزار میلیارد تومان قرارداد در استان طی چند ماه اشاره کردند و گفتند: این نشان‌دهنده‌ بخش کوچکی از ظرفیت های بی‌شمار استان هاست که باید بر روی همین ظرفیت ها متمرکز شد و آن ها را پیگیری کرد. ایشان یکی دیگر از راه‌های رونق تولید را جلوگیری از واردات کالاهای دارای تولید داخل دانستند و افزودند: عده‌ای هستند که حیات و ثروت بادآورده‌شان وابسته به واردات است اما واردات زائد و بی‌رویه موجب ورشکستگی تولید داخل و بیکار ماندن جوانان خواهد شد، بنابراین علاج واقعی مشکلات این است که دولت و مجلس، برای عملیاتی و اجرایی شدن سیاست های صحیح ابلاغی، برنامه‌ریزی کنند.

.

موضوع مقابله با تحدید نسل باید با جدیت دنبال شود

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، با تمجید از خصوصیات نسل جوان از جمله انگیزه، انرژی و آمادگی برای انجام دادن وظایف گفتند: کشور به معنای حقیقی کلمه به این نسل احتیاج دارد چراکه این جوانانِ متدین هستند که با احساس مسئولیت و در صراط مستقیم، ایران را می سازند و به پیش خواهند برد. ایشان با انتقاد مجدد از موضوع محدود کردن نسل افزودند: آثار چنین اقدامات خطرناکی دو دهه بعد آشکار خواهد شد که ایران دیگر از نسل جوان متراکم برخوردار نیست. رهبر انقلاب با اشاره به قول مسئولان برای برطرف کردن مشکلات موجود و مقابله با تحدید نسل، تأکید کردند: این موضوع باید با جدیت دنبال شود. حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای در پایان سخنان خود گفتند: ظرفیت های کشور بسیار زیاد است و جمهوری اسلامی به حول و قوه‌ الهی و به کوری چشم آن هایی که نمی توانند ببینند، از همه‌ مشکلات، سرافراز بیرون خواهد رفت.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود