سه شنبه, 03/13/1399 - 09:39
۱۳۹۸-۱۱-۲۹
پیـــام رهبری:

درجمع جامعه مداحان کشور

مقام معظم رهبری:تاب‌آوری ملت ایران در برابر فشارهای غول وحشی آمریکا که ناظران جهانی را به حیرت واداشته است، به برکت همین معارف است. حضرت آیت ا... خامنه‌ای گفتند: در چنین شرایط سختی، همه، حضور ملت مقاوم ایران را در راهپیمایی ۲۲ بهمن و قبل از آن در تشییع سردار سلیمانی دیدند و این تاب آوری واقعا حیرت انگیز است.

وظیفه مداحان؛ هدایت شادی‌های معنوی و عزاهای اساسی


رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وظیفه جامعه مداحان در مدیریت شادی‌های معنوی و عزاهای اساسی جامعه گفتند: جامعه مداح یک کار بزرگی بر عهده دارد و آن عبارت است از مدیریت شادی و عزای جامعه؛ شما در حقیقت شادی‌های معنوی و عزاهای اساسی و قلبی و عمیق را مدیریت می‌کنید، جهت می‌دهید، هدایت می‌کنید. آن جوامعی که این وضعیت را ندارند، این مجالس را ندارند، این گریه‌ها را، این شادی‌ها را ندارند، آن ها این خلأ را احساس می‌کنند و بنده اطلاع دارم یک جوری می‌خواهند این خلأ را درست کنند، پُر کنند و نمی‌شود؛ این کار شماست. سنت این کار هم مربوط به امروز و دیروز نیست؛ از زمان ائمّه (علیهم السّلام) است. این‌که شما می‌بینید دعبل را یا امثال این بزرگواران را، این جور تشویق می‌کنند، تحریص می‌کنند، پای شعرشان می‌نشینند، آن ها را وادار می‌کنند به ادامه این کار، این همین کاری است که امروز شما دارید می‌کنید. ایشان افزودند: برخلاف آن چه برخی روشنفکرنما در برهه ای تلاش داشتند القا کنند، گریه و تضرع در مجالس اهل‌بیت(ع) و در مراسم شهدا، گریه ضعف نیست، بلکه احساسات عالی یک انسانِ وسط میدان و وسیله‌ای برای احساس عزت و قدرت و شجاعت است و ائمه اطهار(ع) پایه‌گذار این سنت و ترویج کننده این مجالس بوده‌اند.
ضرورت تجهیز جوانان به سلاح‌های جنگ نرم


حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، مراسم تشییع باشکوه شهید سلیمانی و همرزمانش را نمونه بارزی از چنین مجالسی دانستند و تأکید کردند: امروز یکی از نیازهای اساسی کشور مجهز شدن جوانان به سلاح های جنگ نرم است که عبارت اند از ارتقا و تعمیق قدرت روحی، فکری و معنوی جوانان و شناخت صحیح از معارف فاطمی و معارف اهل بیت علیهم‌السلام. ایشان با تأکید بر این که مجهز شدن به چنین سلاحی موجب مصونیت جامعه و نظام اسلامی خواهد شد، گفتند: این وظیفه و مسئولیت، برعهده جامعه مداحان است و اگر به این وظیفه سنگین به‌درستی عمل نشود، بازخواست و مؤاخذه الهی سنگین خواهد بود.

حضور حیرت‌انگیز ملت ایران در تمام صحنه‌ها


رهبر انقلاب اسلامی به یک نمونه از آثار معارف اهل بیت(ع) و مجالس امام حسین(ع) و یاد و نام حضرت زهرا(س) اشاره کردند و افزودند: تاب‌آوری ملت ایران در برابر فشارهای غول وحشی آمریکا که ناظران جهانی را به حیرت واداشته است، به برکت همین معارف است. حضرت آیت ا... خامنه‌ای گفتند: در چنین شرایط سختی، همه، حضور ملت مقاوم ایران را در راهپیمایی ۲۲ بهمن و قبل از آن در تشییع سردار سلیمانی دیدند و این تاب آوری واقعا حیرت انگیز است.

فرهنگ‌سازی تنها راه مقابله با تهاجم فرهنگی


ایشان یکی دیگر از وظایف مهم جامعه مداح را ترویج و تعمیق سبک زندگی اسلامی برشمردند و تأکید کردند: اگر بخواهیم در مقابل موج تهاجم فرهنگی دشمن، سبک زندگی را به مسیر صحیح و اسلامی آن بازگردانیم، تنها چاره، فرهنگ‌سازی ‌است و مداحان برای چنین کار مهمی، بسیار تأثیرگذار هستند. رهبر انقلاب اسلامی یکی از معارف عالی دینی و سبک زندگی اسلامی را فرهنگ نهراسیدن از دشمن و توکل به خدا دانستند و افزودند: اگر در روزهای اول انقلاب گفته می شد که ایران از لحاظ رتبه علمی و فناوری و جایگاه سیاسی و نفوذ منطقه ای به مرحله کنونی می رسد، کسی باور نمی‌کرد، اما ملت ایران به خدا توکل کرد و از هیچ قدرتی نهراسید و توانست به این مرحله از پیشرفت‌ها دست یابد.

همبستگی اجتماعی یکی از مهم ترین معارف فاطمی

 

حضرت آیت ا... خامنه‌ای همچنین با اشاره به درس های فاطمی از جمله در عرصه مسائل فرهنگی و موضوع حجاب و ایستادگی در مقابل باطل و دفاع از ولایت، گفتند: یکی از معارف مهم فاطمی، موضوع همبستگی اجتماعی و کمک به دیگران است که در سخنان آن حضرت و رفتارهای اجتماعی ایشان به‌وضوح دیده می شود. ایشان یکی از نیازهای امروز جامعه به‌ویژه برای حل موضوعاتی همچون اشتغال و ازدواج جوانان را ترویج روحیه همبستگی اجتماعی دانستند و افزودند: برای مقابله با تبلیغات همه جانبه‌ای که جوانان را به فرزند آوری کمتر تشویق می‌کند و نتیجه آن هم پیر شدن جامعه و تسلط آسان دشمنان بر یک جامعه خالی از جوان است، باید در زمینه ازدواج آسان و فرزندآوری بیشتر فرهنگ سازی شود. رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی اندیشکده‌ها و تبلیغات گسترده رسانه‌های غربی برای قانع کردن ملت ایران برای کوتاه آمدن در مقابل آمریکا، تأکید کردند: ملت ایران به لطف خدا تاکنون ایستاده است و از این پس هم خواهد ایستاد، اما این ایستادگی نیازمند تزریق مستمر نیروی معنوی به جامعه است. حضرت آیت ا... خامنه‌ای با تأکید براین که روح حماسی در کشور همچنان زنده است، افزودند: ملت ایران در همه قضایایی که نیازمند حضور پرشور و حماسی بوده، در میدان حاضر بوده‌اند اما استمرار این روحیه نیازمند تعمیق معارف دینی و فرهنگ سازی است. ایشان این وظایف خطیر را از جمله مسئولیت‌های جامعه مداحان برشمردند و خاطر نشان کردند: به لطف خداوند جنس جمهوری اسلامی از همه نظر جور است زیرا نظام اسلامی، سردار نظامی خوب، مردان علمی جوان و پرانگیزه، فرهنگ سازان پرهمت و باغیرت و هنرمند، و مردم آماده به کار در همه عرصه‌ها دارد، بنابراین، با چنین ظرفیت‌هایی به فضل الهی، پیروزی قطعی و نهایی بر جبهه وسیع دشمن متعلق به ملت ایران خواهد بود.

مولف/نویسنده/عکاس

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید